Koncepcja pracy przedszkola
Podstawa prawna:
- Rozporządzenia MEN z dnia 7 października 2009 r w sprawie nadzoru pedagogicznego(Dz. U ,Nr 168, poz. 1324)
- Konwencja o prawach dziecka przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych (Dz.U. z 1991r. Nr 120 poz.526 ze zm.)
- Statut Przedszkola nr 227”Wesołe Nutki”
Misja przedszkola:
„KIEDY ŚMIEJE SIĘ DZIECKO ŚMIEJE SIĘ CAŁY ŚWIAT„- J. KORCZAK
Naszym celem jest, aby wszystkie dzieci uczęszczające do naszego przedszkola posiadały niepohamowany głód wiedzy, były radosne, szczęśliwe i niezwykle pomysłowe. A absolwenci przygotowani do podjęcia obowiązków na kolejnym szczeblu edukacji. Potrafiły odnaleźć się w nowej sytuacji, dążyły do osiągnięcia sukcesu i radziły sobie z porażkami. Przedszkole nasze jest placówką działającą na rzecz dziecka, działającą w porozumieniu i przy udziale rodziców. Jesteśmy otwarci na propozycje zmian mogących wpłynąć na lepszą i efektywniejszą pracę. Naszym nadrzędnym celem jest wszechstronny rozwój dzieci, kształtowanie w nich poczucia własnej wartości i uświadomienie własnej niepowtarzalności. Dążymy do tego, aby dzieci opuszczając nasze mury były dobrze przygotowane nie tylko do podjęcia nauki w szkole, ale do radzenia sobie z problemami życia codziennego. Pragniemy by dzieci poznawały swoje prawa, by widziały w drugim człowieku partnera do zabawy, do pracy. Staramy się angażować rodziców w życie przedszkola, bo przecież przedszkole jest drugim domem dla dzieci.
Wizja przedszkola:
Przedszkole „Wesołe Nutki” jest placówką nastawioną na szerokorozumiany rozwój dziecka, tak aby poznało radość płynącą z zabawy, nauczyło się nawiązywać relacje z innymi dziećmi, z przyjemnością odkrywało i rozumiało otaczający go świat, nauczyło się samodzielności, zasad bezpieczeństwa oraz radzenia sobie z trudnościami, poznało nowe doświadczenia i odnosiło sukcesy. Każdemu dziecku stwarzamy szansę na miarę jego możliwości. Dążymy do tego, aby nasi wychowankowie osiągnęli gotowość szkolną i odnosili sukcesy w szkole. Dbamy o potrzeby dzieci i czynne uczestnictwo rodziców w życiu przedszkola.
Zadania przedszkola:
Tworzenie warunków do rozwijania twórczej aktywności dzieci w różnych formach działalności: literackiej, teatralnej, plastycznej, muzycznej.
Dziecko w wieku przedszkolnym wykazuje naturalną dla swojego wieku i etapu rozwoju potrzebę ekspresji twórczej. Tworzy ono własny świat. Po to, by dziecko mogło wyzwolić swój wewnętrzny świat i posługiwać się właściwymi mu sposobami ekspresji – gestem, mimiką, słowem mówionym, aktywnością plastyczną i muzyczną – trzeba uszanować jego spontaniczność, czuwać nad tym, aby unikać wszystkiego, co może pociągnąć za sobą zahamowanie tendencji ekspresyjnych.
Realizacja Rocznych Planów Pracy i Programu Edukacji Kulturalnej „Mój świat sztuki”i Programu "Muzyka jest w nas" przyczyni się do ogólnego rozwoju dziecka, wielowarstwowego poznawania przez niego rzeczywistości. Pozwoli na rozwój zdolności i indywidualności dziecka, a także na przeżywanie przez niego radości i szczęścia. Umożliwi mu aktywne poznawanie świata zgodnie z jego potrzebami, zainteresowaniami i dążeniami.
Wspieranie rozwoju dziecka, dbanie o jego wszechstronny rozwój, wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci.
Zadaniem edukacji przedszkolnej jest kształtowanie umiejętności potrzebnych dziecku do podjęcia nauki w szkole, w tym szczególnie umiejętności społecznych, odporności emocjonalnej i zwiększenie podatności na proces uczenia się pod kierunkiem dorosłego. Sprzyjać temu będzie pełna realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego, rozpoznawanie możliwości i potrzeb rozwojowych dzieci, diagnozowanie i analizowanie osiągnięć i zachowań dzieci z uwzględnieniem ich możliwości rozwojowych, indywidualizacja pracy z każdym dzieckiem, wspomaganie dzieci wolniej rozwijających się oraz dzieci zdolnych, podnoszenie intensywności i skuteczności pracy wyrównawczej w celu wyrównywania szans edukacyjnych, wdrażanie dzieci do samodzielności w podejmowaniu aktywności na rzecz własnego rozwoju, poprzez dawanie dzieciom swobody w działaniu, dostarczanie różnorodnych pomocy i dyskretne naprowadzanie na samodzielne rozwiązywanie problemów, rozwijanie i wspieranie zainteresowań i uzdolnień dzieci poprzez ciekawą i funkcjonalną aranżację przestrzeni, stwarzanie warunków do zabawy, jako jednego z najważniejszych elementów wielostronnej aktywności dziecka, dbanie o bezpieczeństwo dziecka, wzmacnianie właściwych zachowań dzieci ułatwiających im kontakty z rówieśnikami i dorosłymi, podejmowanie działań wychowawczych eliminujących zagrożenia, dbanie o rozwój emocjonalny dziecka, wspieranie go w rozwiązywaniu problemów w przeżywaniu ciężkich i smutnych chwil, w odczuwaniu radości i dumy oraz wzmacnianie pozytywnej samooceny, kształtowanie u dzieci tożsamości narodowej, miłości ojczyzny, poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, wzbogacanie aktywności twórczej dziecka wyrażanej za pomocą artystycznych form wyrazu – ruchowej, tanecznej, słownej czy plastycznej, promowanie zdrowego i ekologicznego stylu życia poprzez: wyrabianie umiejętności zdrowego odżywiania się, wyrabianie nawyków związanych z aktywnością ruchową, kształtowanie pozytywnego obrazu własnej osoby, kształtowanie prawidłowych relacji społecznych, wyrabianie postaw proekologicznych. Zadaniem przedszkola jest zadbanie o warunki uczenia się przez dziecko umiejętności radzenia sobie w nowych sytuacjach, umiejętności rozwiązywania zadań, włączanie się w działanie wspólne, reagowanie na ważne dla organizacji wspólnego działania reguły, zasady i normy. Realizacja powyższych zadań przyczyni się do zwiększenia gotowości do podejmowania zadań o bardziej złożonej konstrukcji aniżeli na użytek zabawy w przedszkolu, co przyczyni się do wzmocnienia gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole.
Wychowanie dziecka w poczuciu własnej wartości oraz poznawanie zasad warunkujących bezpieczeństwo dziecka na terenie przedszkola i poza przedszkolem.
Bezpieczeństwo i zdrowie dziecka w przedszkolu to podstawowe zadanie dla nauczyciela. Dzieci mają małe doświadczenie życiowe, niewielki zasób wypróbowanych technik radzenia sobie z różnymi problemami. Dlatego też bardzo ważne jest, aby przedszkole od najwcześniejszych lat wyposażyło dzieci w nawyki unikania, zapobiegania i możliwie szybkiego pokonywania niebezpieczeństw. Głównym zadaniem przedszkola w realizacji założonych celów jest zachęcanie dzieci do pokonywania trudności, pokazywanie wzorców, jak mogą to zrobić, wskazywanie różnych rodzajów aktywności przydatnych dla wszechstronnego rozwoju, kształtowanie postaw akceptacji siebie oraz utrwalania własnego optymizmu niezbędnego w kształtowaniu pozytywnych postaw i zachowań.
Inspirowanie kadry pedagogicznej do tworzenia nowatorskiego i twórczego stylu pracy.
Umiejętne wykorzystywanie potencjału i inwencji pracowników, inspirowanie ich do poszukiwań, wspieranie w rozwoju zawodowym - sprzyja realizacji przyjętej w przedszkolu koncepcji pracy. Dlatego też w naszej placówce będą podejmowane działania sprzyjające: zmianie w doskonaleniu kadry z nastawieniem na te formy, które umożliwią nauczycielowi twórczą pracę z dzieckiem, które będą wyrównywać szanse edukacyjne dzieci, rozwijać zdolności wychowanków, współdziałaniu nauczycieli w tworzeniu i analizie procesów wspomagania rozwoju i edukacji dzieci, współtworzeniu oferty zajęć odpowiadającej potrzebom dzieci i ewentualnym jej modyfikowaniu w celu rozwoju zainteresowań dzieci, zachęcaniu i tworzeniu warunków do realizowania nowatorskich rozwiązań programowych, projektów, przedsięwzięć, kontynuacja programów własnych, otaczaniu opieką młodych nauczycieli rozpoczynających pracę w zawodzie, zachęcaniu do rozwoju zawodowego – osiąganie kolejnych stopni awansu, systematycznemu doskonaleniu nauczycieli w ramach WDN i różnorodnych form doskonalenia zewnętrznego, zgodnie z potrzebami nauczyciela oraz przedszkola, dokładniejszym poznawaniu i wykorzystywaniu elementów metod pracy sprzyjających aktywności dziecka.
Integracja przedszkola z bliższym i dalszym środowiskiem lokalnym.
Najważniejszymi partnerami dla przedszkola są rodzice. Wypracowywanie wspólnych form i metod współpracy wymaga wytrwałości, otwartości, komunikatywności i szacunku dla drugiej osoby. Bardzo ważną rzeczą jest również pozyskiwanie i wykorzystywanie opinii rodziców na temat pracy przedszkola, zachęcanie do współdecydowania w sprawach przedszkola oraz aktywnego uczestnictwa w podejmowanych przez placówkę działaniach. Rolą przedszkola jest wspieranie rodziców w wychowaniu dzieci, poprzez różnorodne formy współpracy, tj.: zebrania ogólne i grupowe, konsultacje indywidualne, organizacja zajęć otwartych dla rodziców , szkoleń, warsztatów, pedagogizacja rodziców /prelekcje, referaty, czasopisma, artykuły, książki, pogadanki, gazetki itp./, prowadzenie „Kącika dla Rodziców”/informacje, eksponowanie prac dzieci/, spotkania adaptacyjne, wspólne imprezy i uroczystości przedszkolne, festyny, pikniki rodzinne, kiermasze świąteczne, konkursy, turnieje rodzinne o różnorodnej tematyce, akcje pt. „Mama i Tata w przedszkolu” – rodzicielskie prezentacje zawodów, pasji, zainteresowań w ramach akcji „Poznajemy Zawody Rodziców” , „Rodzinne Czytanie” – cykliczne promowanie akcji czytania dzieciom, „Przedszkolny Teatr Rodziców” – cykliczne włączenie rodziców do wystawiania bajek dla dzieci, włączenie się do akcji pt. „ Miś w bibliotece” – organizowanie wystaw prac plastycznych. Cykliczne spotkania dzieci i rodziców w pobliskiej bibliotece - propagowanie czytelnictwa u dzieci. „Święta Muzyki w Przedszkolu” – rodzinne śpiewanie i muzykowanie.
Bardzo ważna jest również współpraca ze środowiskiem lokalnym, ponieważ przedszkole jest integralnym elementem środowiska, w którym działa. W ramach podejmowanych działań pragniemy pozyskać Przyjaciół Przedszkola, którzy widzą celowość i skuteczność systematycznej współpracy. Do tej pory współpraca ze środowiskiem była mocną stroną placówki, zatem nasze działania będą zmierzały do umocnienia pozycji naszego przedszkola w środowisku lokalnym i ogólnopolskim.
Przedszkole będzie podejmować takie formy współpracy jak: prezentowanie i upowszechnianie informacji o placówce, o ofercie zabaw i zajęć prowadzonych w przedszkolu / aktywna strona www, artykuły w mediach lokalnych oraz na stronach internetowych instytucji użytku publicznego, promowanie placówki, promowanie wartości wychowania przedszkolnego/dni otwarte, działania proekologiczne, sport rodzinny, imprezy prorodzinne, kulturalne, akcje charytatywne, pozyskiwanie informacji o losach absolwentów – dzieci, które uczęszczały do przedszkola, do doskonalenia efektów nauczania i wychowania, udział w konkursach organizowanych przez instytucje środowiska lokalnego i ogólnopolskiego, wycieczki i spacery dzieci do miejsc użyteczności publicznej /biblioteka, ośrodki kultury, poczta, posterunek policji, poradnia dla dzieci zdrowych, straż pożarna, pielęgnowanie tradycji przedszkola i regionu, współpraca z Poradnią Pedagogiczno-Psychologiczną, Szkołą Podstawową, współpraca z instytucjami tj.: Centrum Promocji Kultury, z OPS dz. Praga Południe, Fundacja Dzieci Niczyjje, Fundacja Praw Dziecka, Fundacja Strefawolnoslowa, współpraca z przedszkolami /olimpiady, plenery, zabawy integracyjne, konkursy, spotkania ze studentami – możliwość odbycia praktyk, czy też uczestnictwa grup studentów w zajęciach z dziećmi, udział w ogólnopolskim programie „Kubuś i przyjaciele natury” i programie edukacyjnym na rzecz promowania prawidłowych nawyków żywieniowych - „Mamo, tato wolę wodę”, wymiana doświadczeń w kontaktach z dyrektorami przedszkoli i szkół podstawowych do których będą uczęszczać nasze dzieci.
Integracja dzieci, rodziców, pracowników przedszkola i najbliższego otoczenia dziecka sprzyja tworzeniu atmosfery zaufania i poczucia bezpieczeństwa. Wspólnie podejmowane działania powodują podnoszenie jakości pracy i sprzyjają nawiązaniu wzajemnych sympatii. Podczas organizacji współpracy z szerszym środowiskiem społecznym zadbamy o poczucie bezpieczeństwa dziecka, aby działania przez nas podejmowane zgodne były z możliwościami dziecka w wieku przedszkolnym.